Główny Szlak Beskidzki 2012/2013 * Wyposażenie * Ubranie * Jedzenie * Zaopatrzenie i woda * Podsumowanie * Podziękowania
********************************************** 01 * 02 * 03 * 04 * 05 * 06 * 07 * 08 * 09 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14 * 15 * 16 * 17 * 18 * 19 * 20 * 21 * 22
Główny Szlak Sudecki 2014/15 * Wstęp * Wyposażenie * 00 * 01 * 02 * 03 * 04 * 05 * 06 * 07 * 08 * 09 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14 * 15 * 16 * 17
Główny Szlak Świętokrzyski 2014 * Wstęp * Wyposażenie * GSŚ 01 * GSŚ 02 * GSŚ 03 * GSŚ 04 * GSŚ 05
Mały Szlak Beskidzki 2015 * Wstęp * Wyposażenie * MSB 01 * MSB 02 * MSB 03 * MSB 04 * MSB 05 * MSB 06
Szlak Nadbużański * Wyposażenie * 00 * 01 * 02 * 03 * 04 * 05 * 06 * 07 * 08 * 09 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14
Szlak Niebieski Graniczny * Wstęp * cz. 1 - Beskid Niski * cz. 2 - Bieszczady * cz. 3 - Pogórza * Wątek sprzętowy 2016/2018
Główny Szlak Beskidzki 2017 * Wstęp * cz. 1 - Ustroń - Maciejowa * cz. 2 - Maciejowa - Kąty * cz. 3 - Kąty - Wołosate * Wątek sprzętowy
______________________________________________________________________________________________________________________
W PRZYGOTOWANIU: Test worków wodoodpornych i klika innych testów...
______________________________________________________________________________________________________________________

piątek, 25 listopada 2016

Palnik BRS- 3000T - jedyne 25g. !


Lekko - lżej - komfortowo! To chyba jedna z prawdziwych dewiz ultralightera :)

Za każdym razem gdy pakuję się na dłuższy szlak, patrząc na moje rozliczne bambetle, zastanawiam się co tu jeszcze odchudzić. Tym razem padło na palnik, a konkretnie do gry wchodzi nowy zawodnik:


Ultralekki palnik - BRS-3000T
Palników nakręcanych na gwintowane kartusze gazowe jest na rynku dostatek. Każdy z nich, oprócz renomy, ceny i designu, wyróżnia się istotnym parametrem - wagą. Właśnie z tego powodu zwróciłem uwagę na stosunkowo nową konstrukcję z Państwa Środka, gdyż opisywany palnik w chwili jego zakupu i obecnej recenzji, jest najlżejszą na świecie konstrukcją w swojej klasie.

Dane techniczne:

 • waga - 25g. (potwierdzone na mojej wadze)
 • średnica ramion - 85mm
 • moc - 2700 W
 • materiał - tytan, miedź
 • zasilanie - gaz propan/butan - dowolna mieszanka z kartuszy gwintowanych
 • kompaktowy po złożeniu
 • wyprodukowany w Chinach
Ostatni punkt w powyższym wyliczeniu nie jest niczym dziwnym. Jednak nie jest to konstrukcja z krajów zachodnich wyprodukowana w Chinach,
a autorski projekt, nie będący kopią znanego mi rozwiązania. Co istotne - projekt udany.
Palnik po domowym oglądzie szybko powędrował ze mną w teren, gdzie rozpoczął swą służbę :)
Muszę z przyjemnością stwierdzić, że pierwsze wrażenia były całkowicie pozytywne.
Po dokręceniu do kartusza połączenie jest szczelne, rozłożone ramiona stabilnie podtrzymują naczynie, a regulacja płomienia jest precyzyjna. Nie zauważyłem tendencji do zmiany natężenia płomienia po rozgrzaniu się palnika. Mimo wąskiej głowicy i świecowego charakteru płomienia, kubki i garnki są obejmowane płomieniem równomiernie.
Szeroki mocny płomień. Kubek TOAKS Light Titanium 650.

Jedyną poprawką jaką wykonałem, było dogięcie wspornika jednego z ramion w celu jego wypoziomowania. Od tego czasu nie wymagał żadnego serwisowania, choć przez ponad rok używania, wielokrotnie był odpalany, obciążany i składany.

Urbanek - lasy w okolicach Iwkowej

Urbanek - lasy w okolicach Iwkowej

Urbanek - lasy w okolicach Iwkowej. Płomień ustawiony ekonomicznie.

Okolica Magury Małastowskiej - Beskid Niski. Z kubalem MSR Titan Kettle.

Ruprechticky Spicak - Sudety.

Ruprechticky Spicak - Sudety.

Wielka Sowa - Sudety.

Przy wąskim płomieniu, współpraca palnika z patelnią wymagała poszerzenia charakterystyki płomienia, by lepiej rozprowadzić ciepło na dno patelni.
W tym celu zaprojektowałem metalowy dyfuzor, który docelowo chcę wyciąć laserem w blasze tytanowej, a na razie jest wykonany z wieczka konserwy :)


Dyfuzor z wieczka od konserwy :)

 To działa!


Dyfuzor aluminiowy - zbyt cienki...

Zastosowanie tego patentu pozwoliło na usmażenie idealnej jajecznicy - mojego ulubionego dania :)


Palnik z dyfuzorem i patelnia tytanowa Evernew.Palnik posiada stosunkowo sporą moc - 2700 Watt - dane producenta. W porównaniach terenowych najczęściej określa się czas potrzebny na zagotowanie jednego litra wody. Dla tego modelu jest to około trzy i pół minuty w czajniku aluminiowym. Ja zwykle gotuję pół litra wody w kubku, ale różnica kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund jest dla mnie nieistotna. Bardziej natomiast się skupiam na ekonomicznym zużyciu, więc płomień zwykle jest dopasowany do średnicy naczynia, by ciepło nie ulatywało zanadto bokami. Przy takim ustawieniu, do zagotowania wspomnianych 500 ml, potrzeba średnio 5g mieszanki propan-butan. Tak powstaje herbata o smaku błękitnego nieba :)

Ekonomiczny płomień. Tu z kubkiem stalowym Zebra 0,5l.

Herbata o smaku błękitnego nieba :)

A po wszystkim, palnik niemal znika w kubku o pojemności 650ml, w którym mieszka także kartusz 100g, składana łyżka i nieco kawy, herbaty i cukru. Minimalizm jak siepaczy... znaczy jak się patrzy :)

Z kartuszem 100 i drobiazgami w kubku TOAKS 650ml.

Na koniec porównanie do moich dwóch innych palników gazowych: po lewej Providus FM300G i po prawej Coleman 3140 HPX.
Podsumowanie.


Palnik BRS-3000T to niedroga, udana, lekka i kompaktowa konstrukcja. Nie ma słabych punktów i doskonale sprawdza się w typowym zastosowaniu. Zbiera dużo pochwał w opisach i na filmikach, co łatwo znaleźć w sieci. Z powodzeniem może służyć jako główny palnik na wędrówki, a jako zapasowy jest wprost idealny. Dla wyznawcy idei Light&Fast - wyposażenie obowiązkowe!

Polecam!

______________________

Dodatek w ramach odpowiedzi na pytanie PIM-a:

Kartusz w trakcie gotowania 3/4 litra wody się nie nagrzewał, a nawet chyba nieco oziębił, pewnie na skutek rozprężania się mieszanki.

Palnik jest wystarczająco daleko od kartusza, co widać gdy trzymałem dłoń na kartuszu gdy gotowała się woda. Kartusz zimny, a gorąca od płomienia na palcach nie czułem. Woda - jak widać - gotowała się, a płomień obejmował całe dno garnka. Obok postawiłem palnik zimowy, który ma specjalną agrafkę służącą do wstępnego ogrzewania gazu i kartusza.

Tak więc BRS-3000T daje radę i nie sprawia problemów.


A oto ilustracja powyższego wywodu:
_

15 komentarzy:

 1. Myślałem że już mnie nic nie zaskoczy pod względem minimalizmu a tu proszę...25g ! Nie ma problemu z przygasaniem płomienia jak w Cruxie Optimusa? Skąd go dorwałeś i za ile? :) No i te Twoje zdjęcia Yazku jak zwykle mistrzostwo świata...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę mi tu Zbyszku nie kadzić... ;-) Od kadzenia są lampy naftowe i kadzidła, a palnik ważący jedyne 25 gramów (sprawdzone na mojej wadze)- pali i dymka nie puści :)
   Przygasanie? "Nie zauważyłem tendencji do zmiany natężenia płomienia po rozgrzaniu się palnika." Wiedziałem, że może paść takie pytanie, więc w te(k)ście rozwiałem te wątpliwości.

   Palnik z Chin ściągnął mi kolega przy okazji zakupu dla siebie, za moją rekomendacją. Są tam po 10 - 12 dolarów, a okazyjnie też pojawiają się za dwa razy tyle na znanym portalu aukcyjnym.

   Kuchnia jest w ciągłym użyciu, ostatnio tydzień temu w Gorcach, no i sprawuje się bez zarzutu. Jako kompan kubala TOAKS Light Titanium 650 - wprost idealny mariaż. Zresztą widać to na zdjęciach. Miałbym do niego kosmetyczne poprawki, ale nawet w takiej wersji jest zdecydowanie godny polecenia.
   Teraz szukam ultralekkiego kartusza 50g :)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Żeby tak jeszcze wymyślono minimalne, ale o tej samej kaloryczności i etc. żarełko to nie musiałbym tyle tego dźwigać na plecach:-( Waga już mi na tyle spadła, że chyba czas pomyśleć o minimalizmie:-) Ale to dopiero jak wrócę do kraju na wiosnę;-)
  Opis jak zawsze perfekcyjny no i te zdjęcia. Nie ma nic do ukrycia:-)
  Pozdrawiam z National Park w Nowej Zelandii:-)
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to Pawle - palnik - wzór minimalizmu już możesz wybrać. A co do żarełka, to poza liofilizatami niewiele się tu dzieje. Sam czekam na pigułkę energetyczną, a póki co mam zamiar przetestować Peronin. A co to jest - jak nie wyjdzie z Googli, to ja opiszę.
   Dzięki za dobre słowa, wędruj wytrwale!
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Yazku! A jak z nagrzewaniem kartusza? Palnik jest relatywnie "blisko" kartusza (porównując z np. MicroRocket).

  Z pozdrowieniami

  Pim

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Michale, masz odpowiedź w końcowej części wpisu - edytowałem go, by dodać zdjęcia.
   Nie ma obawy, palnik w tej kwestii sprawdził się bez zarzutu.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Dziękuje, znalazłem w necie opinie o nagrzewaniu stąd do Ciebie pytanie, jako do długoterminowego użytkownika.
  Widzę na zdjeciach nowe tytanowe naczynie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, ten garnek Primus... Kupiłem go dawno temu, ale nie podchodzi mi uchwyt jak od patelni. Znacznie lepszy jest MSR Titan Kettle, a ten Primusa jest jako zapasowy. Pojemność mają podobną - 0,9 MSR i 1 litr Primus.

   A co do BRS-3000T, to znajomi nie raportowali nagrzewania kartusza...

   Usuń
 5. Hej.
  Jak mocno nagrzewa się palnik w miejscu łączenia z kartuszem po dłuższym czasie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie dłuższy czas to zagotowanie niemal litra wody, bądź usmażenie jajecznicy. Ani w pierwszym ani w drugim przypadku trzon palnika nie był nadmiernie gorący. Choć w trakcie pracy nie da się go tam uchwycić gołymi palcami, to po zgaszeniu szybko stygnie.
   Kartusz cały czas pozostaje chłodny. Tym samym palnik zaliczam do bezpiecznych.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Podstawa palnika dość mocno się grzeje i mam obawy co do gumowych uszczelnień, które pod wpływem temperatury mogą puścić gaz. Kartusz mimo wszystko pozostaje chłodny.

   Usuń
  3. Nigdy nie miałem problemu z tym palnikiem w kwestii nagrzewania, szczelności, czy kondycji uszczelki. Eksploatuję go już dość długo i intensywnie i gdyby coś się miało stać, już by się stało.
   Trzeba natomiast uważać by równo go nakręcać na kartusz, bo od dwóch osób wiem, że przez krzywe wkręcanie zerwali gwint palnika. No, ale to wina operatora, nie sprzętu...

   Usuń
  4. Dzięki za odpowiedź.

   Usuń
  5. Cieszę się, że pomogłem.
   Pozdrawiam.

   Usuń