Główny Szlak Beskidzki 2012/2013 * Wyposażenie * Ubranie * Jedzenie * Zaopatrzenie i woda * Podsumowanie * Podziękowania
********************************************** 01 * 02 * 03 * 04 * 05 * 06 * 07 * 08 * 09 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14 * 15 * 16 * 17 * 18 * 19 * 20 * 21 * 22
Główny Szlak Sudecki 2014/15 * Wstęp * Wyposażenie * 00 * 01 * 02 * 03 * 04 * 05 * 06 * 07 * 08 * 09 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14 * 15 * 16 * 17
Główny Szlak Świętokrzyski 2014 * Wstęp * Wyposażenie * GSŚ 01 * GSŚ 02 * GSŚ 03 * GSŚ 04 * GSŚ 05
Mały Szlak Beskidzki 2015 * Wstęp * Wyposażenie * MSB 01 * MSB 02 * MSB 03 * MSB 04 * MSB 05 * MSB 06
Szlak Nadbużański * Wyposażenie * 00 * 01 * 02 * 03 * 04 * 05 * 06 * 07 * 08 * 09 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14
Szlak Niebieski Graniczny * Wstęp * cz. 1 - Beskid Niski * cz. 2 - Bieszczady * cz. 3 - Pogórza * Wątek sprzętowy 2016/2018
Główny Szlak Beskidzki 2017 * Wstęp * cz. 1 - Ustroń - Maciejowa * cz. 2 - Maciejowa - Kąty * cz. 3 - Kąty - Wołosate * Wątek sprzętowy
______________________________________________________________________________________________________________________
W PRZYGOTOWANIU: Test worków wodoodpornych i klika innych testów...
______________________________________________________________________________________________________________________

wtorek, 3 stycznia 2017

Skarpety Fjord Nansen Hike Kevlar - test 2016

.

Można boso i w ostrogach, można w dobrych butach i dobrych skarpetach.
Zdecydowanie dobre skarpety (wespół z dobrymi butami) pozwalają cieszyć się długim i komfortowym wędrowaniem.

Za pośrednictwem portalu NGT.pl, otrzymałem od producenta do przetestowania kolejną parę skarpet Fjord Nansen Hike Kevlar. Poprzednią parę recenzowałem we wrześniu 2012 - http://ginvilla.blogspot.com/2012/09/skarpety-fjord-nansen-hike-kevlar.html

Tym razem test prowadziłem równolegle z dwoma innymi modelami tego samego producenta - grubszymi Trek Kevlar i zimowymi Mountain Kevlar. O ile tych ostatnich używałem sporadycznie, to Treki gościły na moich stopach zamiennie z modelem Hike - w zależności od konkretnych uwarunkowań.

Jak wspomniałem, oceniam już drugą parę skarpet FN Hike Kevlar. Po pierwszej parze i ich mocniejszej wersji Trek, właściwie w terenie nie używam innych. Co więcej, zakupiłem dwie pary Treków, przez co mój stan posiadania to dwie pary Hike, trzy pary Trek i jedna para Mountain. Wszystko od Fjorda Nansena.

Hike 2012  -  Hike 2016  -  Trek 2013  -  Trek 2016  -  Mountain 2014.


Dane techniczne.

Hike Kevlar to skarpety do lekkiego trekkingu, a dokładniej do hikingu. Nie wdając się w nazewnictwo, są to lekkie skarpety z przeznaczeniem do wędrówek. Posiadają konstrukcję wzmocnioną na pięcie i w palcach włóknami aramidowymi - Kevlarem, co nadaje im wysoką odporność na zużycie.
Posiadają stosowne strefy amortyzujące - od spodu i wentylujące - od wierzchu. Przez śródstopie przechodzi dobrze działający ściągacz - żółta "zebra". Łydkę opina zaś górny ściągacz, dopełniając konstrukcji skarpety.Skarpety Hike Kevlar należą do lekkich w swojej klasie, - ważą 57 gramów. Sięgają poniżej połowy łydki, a rozmiar 39 - 42 dobrze opina się na mojej stopie o długości 26,5cm.

Mountain  -  Trek  -  Hike.W swym składzie zawierają:

Coolmax 14% - wentylacja wierzchu stopy,
Lycra - 2% - strefa górnego ściągacza,
Kevlar - 4% - wzmocnienia strefy palców i pięty,
Amicor - 69% - główny materiał akrylowy,
Prolen Siltex - 11% - antybakteryjne i antyzapachowe włókna z jonami srebra.

Skarpety wyprodukowano w Polsce.


Hike  -  Trek  -  Mountain.

 Hike u góry, po lewej Trek, po prawej Mountain.

Użytkowanie w terenie.

Po otrzymaniu skarpet, od razu przeszły przez proces ważenia i fotografowania, co zresztą dało się już zauważyć. Ale dopiero testy w terenie miały wykazać cechy produktu.

Pierwsze wędrówki w lokalnym terenie Hike zniosły bez problemu, zresztą i ja także :)
Właściwie to na tym mógłbym poprzestać, bo skarpety po założeniu na stopę i przejściu pierwszych metrów, właściwie pozwalają o sobie zapomnieć. Świetne dopasowanie do stopy i brak jakichkolwiek negatywnych doznań, powodują, że czasem zapominałem by zwrócić uwagę na ich sprawowanie się, co przecież jest istotne dla oceny w czasie testu.

Przed pierwszym założeniem przyciąłem paznokcie u stóp, pomny ich destrukcyjnego wpływu na pobratymców od Smartwoola, kiedy to po dwóch tygodniach wędrówki, odrośnięty paznokieć u palucha przetarł tamte wełniane cudeńka.
W trakcie kolejnych wędrówek potwierdziłem zalety skarpet Hike Kevlar. Nowe, mięsiste spody dobrze amortyzowały i współpracowały z wkładką i podeszwą buta. Palce i pięty nie naciągały się i nie zmieniały fasonu, a płaski szew u nasady palców był niewyczuwalny. Ściągacz na śródstopiu nie pozwalał skarpecie przekręcać się czy zsuwać. Wierzchni, jaśniejszy panel dobrze odprowadzał pot, choć tutaj moje osobnicze właściwości nie pozwoliły w pełny docenić tego rozwiązania, jako że niemal się nie pocę, także stopy nie mają tego problemu. A może jednak się pocą stopy, ale skarpety wzorowo dają sobie z tym radę...? Tak czy inaczej, - w tej kwestii nie mam żadnych zastrzeżeń do skarpet.

Górny ściągacz nie powoduje nadmiernego ucisku, ani też z czasem się nie rozciągnął, niezmiennie utrzymując skarpetę na właściwym miejscu. Zwykle noszę skarpety naciągnięte gładko, co się nie podoba koleżance, twierdzącej że wyglądam jak harcerz bądź synek mamusi :) Ja jednak lubię mieć wszystko równo i gładko, moda mnie raczej nie rusza... ;-)

Materiał skarpety nie wykazuje jakichś szczególnych upośledzeń. Nie łapie zbyt szybko zapachów, nie powoduje żadnych podrażnień. Dla potrzeb testu na długich szlakach prałem je bardzo rzadko, bo i w zasadzie nie odczuwałem (ani też współwędrowcy :) ) wyraźnej potrzeby by to uczynić, a także chciałem sprawdzić ich zachowanie w warunkach mniej cywilizowanych. Jednak pranie także nieraz zaliczyły :)

Po pierwszym praniu.


W kwestii prania uwidacznia się ich szczególna cecha - schną powoli. Właściwie, to po praniu cały dzień są wyłączone z użycia, bo lubią sobie spokojnie doschnąć. Czas ten wydłuża się gdy zamokną w marszu w wilgotnych warunkach i są przy tym zabrudzone. Warto je wtedy zdjąć i starannie uprać, bo wilgotne albo zabrudzone i przesuszone, stają się nieco ostrzejsze, zwłaszcza gdy i stopy wilgotne stają się wrażliwsze.

Przez cały ciepły sezon 2016 roku, Hike Kevlar były moimi podstawowymi skarpetami w czasie krótszych i długich wędrówek. Starałem się w nich jak najwięcej chodzić i jak najrzadziej zmieniać, piorąc przy tym niezbyt często. Używałem z nimi butów Keen Marshall Mid, Quechua Arpenaz 100 Mid, Adidas AX2 Beta Mid oraz Zamberlan 307 TrailLite HBS Mid. Skarpety we wspomnianych butach na moich stopach przewędrowały Beskid Wyspowy, Gorce, Szlak Niebieski Graniczny (ok. 200km), Szlak Kaszubski (ok. 220km), Beskid Sądecki i wiele lokalnych bezdroży w mojej okolicy - Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy.
Szacuję, że w ciągu sezonu 2016 zrobiły ze mną około 700 km, a może i więcej.


 Góra Kobyła.

  Turbacz
Lubań

 Gorc

Szlak Kaszubski - Bachorze.

Szlak Kaszubski - jezioro Skąpe.

 Szlak Kaszubski - jezioro Skąpe.

 Szlak Kaszubski. Chojnice. Na mecie :)

Szlak Niebieski Graniczny - Jasiel.

Szlak Niebieski Graniczny - Jasiel.

Szlak Niebieski Graniczny - Jaśliska.

Szpilówka

SzpilówkaCiekawostka i uwaga.

Wędrując Szlakiem Niebieskim Granicznym, gdzieś w Beskidzie Niskim spotkałem jednego z czytelników NGT.pl, który nota bene mnie rozpoznał i kojarzył z niniejszego bloga. Przyznał, że po mojej recenzji zakupił skarpety od Fjorda Nansena, ale już teraz nie pamiętam czy chodziło o model Hike czy Trek, po czym przekazał je dalej, gdyż gryzły go w palce...
I tu jest ważna uwaga. Nie należy zbyt mocno przycinać paznokci (u stóp) przed- lub w dniu wyruszenia na szlak. Odsłonięta delikatna skóra jest podatna na podrażnienia, a mocne włókna w tej sekcji, potrafią drażnić co wrażliwszych osobników. Moje paluchy są już uodpornione, ale jeśli ktoś na codzień nosi cienkie stopki do miękkiego obuwia, a raptem zmieni i jedno i drugie maszerując przy tym forsownie, to taki efekt może mieć miejsce.

Hike - Trek - Mountain. Seria Fjord Nansen Kevlar z wzmocnieniami.Wytrzymałość i stopień zużycia.

Serię Kevlar lubię i cenię za ich wytrzymałość. To bardzo pożądana cecha na długich szlakach.
Także komfort fizyczny i termiczny są na wysokim poziomie. Nic nie obciera, nic nie uciska, nie ma problemu z odprowadzaniem potu. Po kolejnych praniach skarpety nadal trzymają fason. O ile model z 2012 roku się zbiegał po praniu, to obecne są niewrażliwe na ten zabieg.
Dłuższe schnięcie wynika z gęstego splotu w newralgicznych miejscach, co jest zrozumiałe.
W starszej wersji spodnia część wycierała się w okolicach nasady palców, przed śródstopiem. Nowsze eksploatowałem na tyle długo, że problem powinien się już pojawiać, jednak wygląda na to, że trwałość tych okolic została poprawiona. Właściwie nie miałem do czynienia ze skarpetami, które wytrzymałyby tak intensywne użytkowanie, nie wykazując znaczącego zużycia. Obszar palców i pięt jest (u mnie) niezniszczalny, gdy inne skarpety dawały już w tych miejscach za wygraną znacznie wcześniej.
Porównanie wersji wcześniejszej i bieżącej pokazują fotografie.

FN Hike Kevlar - strona spodnia i strona wierzchnia.


 Hike Kevlar - starsze powyżej, nowe poniżej.


Pięty - bez zużycia.


Nasada palców przetarta w starych, nowe trzymają się dzielnie.
 

Stare powyżej, nowe poniżej.Podsumowanie.

Skarpety Fjord Nansen Hike Kevlar to bardzo dobra pozycja. Dla mnie wespół z pozostałymi członkami rodziny - modelami Trek i Mountain, - wręcz idealne. Starannie zaprojektowane i takoż wykonane przy udziale właściwie dobranych materiałów, dają pewność na długich wędrówkach.
Pewnie leżą na stopie, równie dobrze spisują się w marszu i są w zasadzie bezobsługowe - zwłaszcza wtedy, gdy omijamy cywilizację z jej zdobyczami przez wiele dni.
Są wykonane w Polsce - a więc popieramy rodzimy przemysł, a przy tym są racjonalnie wycenione. Warte są każdej złotówki na niej wydanej, choć ja kilka par otrzymałem do testów... Tym niemniej kolejne kupiłem na zapas, widząc w nich niezawodnych kompanów moich wędrówek.

W swoich recenzjach nader często wydaję bardzo pozytywne werdykty. Jednak założyłem, że nie będę walczył ze sprzętem czy wyposażeniem, do których nie mam przekonania. Jeszcze przez jeden dzień mogę się pomęczyć, ale z pewnością na dwutygodniowy szlak nie zabrałbym czegoś, do czego przynajmniej nie jestem przekonany. Za młodu popełniałem takie błędy, ale już z nich wyciągnąłem wnioski.
Obecnie buduję bazę sprzętu i wyposażenia, które zdobywają moje zaufanie i które włączam do swoich zasobów jako pewne dla mnie i polecane dla innych. I takie są niewątpliwie skarpety Fjord Nansen Hike Kevlar. Zdecydowanie polecam!

Howgh! :)

Małe Post Scriptum...


Otrzymałem zapytanie o długość skarpet Hike i Trek, a właściwie o ich wysokość na łydce.
Wykonałem pomiar od szwu na pięcie dzielącego sekcję stopy od sekcji łydki. Czy od tego miejsca trzeba mierzyć - mało istotne, gdyż chodziło też o porównanie długości starszej wersji do nowszej i porównanie obydwu wspomnianych modeli.
Pomiary z porównaniem poniżej. Dość wspomnieć, że nowe wersje mają nieco wyższą sekcję łydki o jakieś 15 mm.

Fjord Nansen Trek Kevlar - wersja 2016.

 Fjord Nansen Trek Kevlar - wersja 2016.

 Fjord Nansen Trek Kevlar - wersja 2016 - 215mm.

 Fjord Nansen Trek Kevlar - v. 2016 oraz v. 2014 (na wierzchu).

Fjord Nansen Trek Kevlar - v. 2016, v. 2014 i Hike v. 2016.


Howgh! Howgh! :)

14 komentarzy:

 1. Już zaczynając czytać recenzję o woreczku zastanawiałem się, o czym tu pisać - worek to worek. Yatzek wyciska z tematu wszystko.... To samo ze skarpetami. Dzięki za informacje. Referencje z praktycznego stosowania są nie do przecenienia. Zacząlem zwracać uwangę na szczególiki, bo kiedyś skarpeta miała u mnie tylko jeden parametr: długość. Bo wszystkie były białe i z frotki :-) Dopiero bardziej intensywne chodzenie po górach dało mi jakieś sygnały: a to o butach, a to o skarpetach czy bieliźnie. Dobrze to poczytać. Dzięki !
  PS
  Goła stopa na zdjęciu - to chyba nie twoja ? :-) :-) :-) Moje paluchy po latach grania w piłkę wyglądają jak po szlaku Lenino - Berlin...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto mi tu pali na blogu kadzidło...?!? ;-)
   W pierwszej recenzji Hike'ów napisałem, że pierwszym prawdziwie górskim elementem mojego wyposażenia gdy poważnie zacząłem chodzić po górach, były właśnie skarpety. Doceniam ich właściwy dobór i te przemyślenia przekazuję innym. Wczoraj wkładałem do pudełka całą wiązkę świeżo upranych skarpet i wtedy zdałem sobie sprawę, że mam ich sporo i każda para ma swoje przeznaczenie. O tym też było w relacji z przejścia Małego Szlaku Beskidzkiego, gdzie wodoodporne skarpety od Kwarka uratowały moje stopy w ataku zimy i roztopów.
   Wszelkie odnóża, stopy i paluchy są moje i tylko moje. Nie obgryzam paznokci, nie wiercę nimi w nosie, nie kopię się z koniem, to i jeszcze jakoś wyglądają ;-) A ino nie miałem przy sobie szlifierki by świeżo przycięte szpony spiłować :)

   Pod Lenino nie byłem, w Berlinie - całkowicie pokojowo, a w piłkę grywałem tylko w podstawówce :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Ciekawe, jakie miałbyś wrażenia, gdybyś zdecydował sie na taki test: na każdą stopę skarpeta od innego wiodącego producenta. Dla mnie ma to sens, bo jest to takie porównanie bezpośrednie i porównywalne. Taki skarpetowy mecz. Możliwe chyba tylko w przypadku skarpet i rękawic, bo nie wyobrażam sobie, żeby tak testować buty. Chociaż wyjście w układzie Salewa - Zamberlan miało by swoją kolorystykę :-).
   Zaczynając czytać twoją recenzję skarpet nawet spodziewałem się takiego pomysłu....

   Usuń
  3. Te skarpety dostałem do testów za pośrednictwem NGT.pl, poprzednie za pośrednictwem outdoor.org.pl. Przetestowałem je bez porównywania bezpośredniego do innych skarpet. Miewam jeszcze inne modele, głównie Munda i Columbia. Jednak żadne z wcześniej posiadanych nie były tak odporne na zużycie w strefie palców, dopiero seria kevlarowych Fjordów oparła się trudom dwutygodniowych wędrówek.

   Gdybym był na tyle finansowo niezależnym by móc sobie pozwolić na zakup kilku par skarpet uznanych marek, to pewnie za Twoją namową taki test mógłby mieć miejsce. Jednak doceniając kevlarowe Fjordy, bazuję wyłącznie na nich - 2x Hike, 3x Trek i 1x Mountain - to też coś mówi...
   Właścicie, to nic lepszego nie potrzebuję, choć chętnie przygarnąłbym i ocenił coś z czołówki innych producentów.

   Dzięki za sugestię,
   pozdrawiam.

   Usuń
 2. Zastanawiałem się nad zakupem Treków ale w jakim celu wydłużono te skarpety w porównaniu do poprzedniego modelu, czy ma to jakieś zastosowanie ?
  Jak patrzę na zdjęcia w butach to na prawdę wystają one ponad normę i nie dziwię się ze koleżanka nie podziela zachwytu.
  To chyba największy minus nowych modeli, moda modą ale jakoś estetyką to nie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Treki są nieco dłuższe, choć ja także nie widziałem potrzeby by wcześniejszą wersję wydłużać. Na szczęście nie są na tyle długie, by odczuwało się to niewygodą na łydce. Są za to bardzo wygodne i niesamowicie trwałe.

   Estetyka w skarpetach do intensywnego trekkingu jest dla mnie nieistotna. Te akurat są jak czołg - skuteczne i odporne, a od czołgu jego użytkownicy nie oczekują estetyki. Może tylko obserwatorzy.
   Oczywiście na salony mam skarpety garniturowe - żeby nie było że do pałacu człapię w Trekach i traperach... ;-)

   Usuń
  2. Przepraszam że trochę marudzę.
   Nadal jednak nie rozstrzygnąłem dylematu zakupu nowych skarpet.
   Myślałem już o innych ale jakoś się nie przekonałem.
   Czy nie był byś skłonny zmierzyć mi nowe modele Hike i Trek ile maja wysokości tzn od spodu piety do końca ściągacza (producent podaje lekko wydłużone).
   Przy okazji był by to dopełnienie testu czyli waga i wzrost :)
   Z góry dziękuję.

   Usuń
  3. Spoko Krzychu. Akurat byłem w domu, więc dało się zrobić.
   Odpowiedź dodałem w recenzji - dodatek na końcu.
   Pozdrawiam - chwilowo z dołu ;-)

   Usuń
 3. Fajny test. Ja osobiście używam skarpety smartwool Są dłuższe bo to treki, ale akurat mnie to osobiście bardzo odpowiada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio recenzowane skarpety uratowały moje stopy na pustyni Negev. Pomyślałem tez wtedy o Smartwoolach, ale na razie zabieram pozycję sprawdzone. Mam szczególne strefy nacisku i ie każda skarpety to wytrzymuje...
   Pozdrawiam, Yatzek

   Usuń
 4. Hej, czy wersja Trek da rade przy temperaturze do -10?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,

   Wersja Trek jest nieco grubsza od Hike i kilka razy miałem na sobie Treki przy ujemnych temperaturach. Dają radę w czasie marszu w butach zimowych. Jednak na postojach stopa marznie, co też zależy od izolacji obuwia.
   Ważny jest również czynnik osobniczy - notorycznie marznącym stopom mało co pomoże, zaś osoby z rozpalonymi stopami nie potrzebują ciepłych skarpet.
   Mróz -10*C jest spokojnie do zniesienia w marszu w przeciętnych skarpetach i zwykłych butach trekkingowych. Problem zaczyna się na postoju, gdy ciało się wychładza.
   Myślę, że teraz już wiesz więcej i podejmiesz właściwą decyzję.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, wersja trek będzie super :) w plecaku będzie czekać wersja MOUNTAIN KEVLAR.
   Pozdrawiam
   Jacek

   Usuń
  3. I to jest dobry, a zarazem świadomy wybór :)
   Pozdrawiam.

   Usuń