Główny Szlak Beskidzki 2012/2013 * Wyposażenie * Ubranie * Jedzenie * Zaopatrzenie i woda * Podsumowanie * Podziękowania
********************************************** 01 * 02 * 03 * 04 * 05 * 06 * 07 * 08 * 09 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14 * 15 * 16 * 17 * 18 * 19 * 20 * 21 * 22
Główny Szlak Sudecki 2014/15 * Wstęp * Wyposażenie * 00 * 01 * 02 * 03 * 04 * 05 * 06 * 07 * 08 * 09 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14 * 15 * 16 * 17
Główny Szlak Świętokrzyski 2014 * Wstęp * Wyposażenie * GSŚ 01 * GSŚ 02 * GSŚ 03 * GSŚ 04 * GSŚ 05
Mały Szlak Beskidzki 2015 * Wstęp * Wyposażenie * MSB 01 * MSB 02 * MSB 03 * MSB 04 * MSB 05 * MSB 06
Szlak Nadbużański * Wyposażenie * 00 * 01 * 02 * 03 * 04 * 05 * 06 * 07 * 08 * 09 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14
Szlak Niebieski Graniczny * Wstęp * cz. 1 - Beskid Niski * cz. 2 - Bieszczady * cz. 3 - Pogórza * Wątek sprzętowy 2016/2018
Główny Szlak Beskidzki 2017 * Wstęp * cz. 1 - Ustroń - Maciejowa * cz. 2 - Maciejowa - Kąty * cz. 3 - Kąty - Wołosate * Wątek sprzętowy
______________________________________________________________________________________________________________________
W PRZYGOTOWANIU: Test worków wodoodpornych i klika innych testów...
______________________________________________________________________________________________________________________

piątek, 18 maja 2018

[Namioty] Naturehike Taga 1 - część 1 - przedstawienie.


Firma Naturehike na dobre zadomowiła się na rynku wyposażenia outdoorowego.
Choć jest to firma rdzennie chińska, to jednak wzorem wschodzących gwiazd innych branż z Kraju Środka, bardzo dobrze radzi sobie z jakością i wynikającą z tego renomą swych produktów.

W ubiegłym roku recenzowałem namiot tej firmy - Naturehike CloudUp 2, który nota bene doczekał się już nowszej wersji, wyraźnie poprawionej.
Moja recenzja dostępna jest w dwóch wpisach - Pierwsze wrażenia oraz Recenzja.


Dzisiaj zaś podzielę się wrażeniami z oglądu i pierwszego użycia namiotu Taga 1.
Zakupiłem go w internetowym sklepie outdoorzy.pl. Otrzymałem spory rabat, za który bardzo dziękuję :)


Naturehike Taga 1 to namiot bardzo niestandardowy. Niby ma sypialnię z podłogą, ma także tropik, to jednak nie jest namiotem dwupowłokowym.
Nie jest to także klasyczny jednopowłokowiec...

Projektant wybrał najlepsze cech tych dwóch konstrukcji i połączył je w jedną. I to dosłownie. Otóż pod tropikiem została wszyta sypialnia, a dokładnie - jej ścianki, czyli siatkowa moskitiera połączona z podłogą. Całość wspierana jest aluminiowym pałąkiem z poprzeczną rozpórką. Stelaż poprowadzono na zewnątrz konstrukcji.Jakie są zatem zalety takiego rozwiązania?

Przede wszystkim niska waga, mały rozmiar i zgrabny pakunek. Także dzięki użyciu lekkich materiałów. Silnylon, drobna siateczka i aluminium.
Ponadto zintegrowany tropik z sypialnią wspierany zewnętrznym stelażem, umożliwiają bardzo szybkie rozstawienie namiotu, co jest szczególnie istotne w czasie deszczu. W zasadzie rozstawia się tropik, a wszyta sypialnia niejako zajmuje swoje miejsce pod tropikiem bez dodatkowych zabiegów. Jest chroniona od przemoczenia, bo stelaż biegnie w zewnętrznych tunelach tropiku. Oczywiści napięcie powłoki kilkoma śledziami po kilku próbach idzie szybko i sprawnie.
Ponadto Taga posiada dwa przedsionki. Jeden pełni rolę wejścia, drugi - ślepy, pomieści część bagażu.
Oczywiście szybkie zwijanie jednoczęściowego namiotu zaliczam do zalet.


Jakich minusów należy się spodziewać.

Namioty jednopowłokowe cierpią na zmorę kondensacji pary wodnej. Krople spływające po ściankach trafiają na podłogę, a po drodze nierzadko na opierający się o nią śpiwór. Patenty z wentylacją minimalizują ten problem, jednak nie są w stanie całkowicie go wyeliminować.
W modelu Taga tę kwestię rozwiązano całkiem sprytnie.
Brzegi tropiku kończą się nad ziemią i nie są połączone z podłogą. Tym samym para wodna która przedostanie się przez moskitierę, zjedzie po wewnętrznej powierzchni tropiku i opadnie na ziemię. Oczywiście nawet w dwupowłokowcach część wilgoci dostanie się do sypialni, to i tutaj tego nie da się uniknąć. Wentylacja szczytowa vis a vis wejścia, też wspomaga wymianę powietrza.

Pozostałe plusy i minusy wyjdą w trakcie użytkowania. Postaram się je zaobserwować i opisać.
Waga - czemu tak ...lekko? :)

Przejdę teraz do oglądu otrzymanego namiotu. Dla każdego ultralightera, waga całości i podstawowych elementów bywa często głównym kryterium wyboru, więc co tu mamy... :)

Pakiet handlowy składa się z kompletnego namiotu i dodatkowej podłogiNa mojej wadze wszystko to razem ważyło 1.392 gramy, jednakże szybko pozbyłem się metek, opakowań foliowych i wydobyłem jeszcze jeden element, który początkowo zaburzył mi sumę wagi wszystkich elementów składowych. Z uwagi na brak laboratoryjnej precyzji mojej wagi, suma może się różnić o kilka gramów od ważenia całości...
Najważniejszy element - namiot właściwy, czyli tropik z sypialnią. Waży słodkie 778 gramów :)Potrzebny jeszcze będzie stelaż. Długi aluminiowy pałąk i krótka rozpórka, ważą łącznie 286g.W komplecie dostajemy 12 trójgraniastych śledzi aluminiowych z linką ułatwiającą ich wyciągnięcie. Ważą 98g.
Nie zawsze będą potrzebne odciągi, ale cztery znajdują się w komplecie. Są lekkie, ważąc 22g - wszystkie cztery.Kto uzna za stosowne, zabierze dodatkowo matę pod namiot. Waży ona 153g.Dla szukających oszczędności wagowych i dla mnie samego, odkładam na bok śledzie i zastępuję je kupionymi oddzielnie szpilkami tytanowymi.
Dziesięć sztuk waży (z gumką) 61g.Zabierając zatem zestaw minimum - namiot, stelaż, szpilki tytanowe plus odciągi, rezygnując zaś z woreczków, uzyskujemy wagę 1.146 gramów. No, odciągów można też nie brać... Wyjdzie 1.124 gramy :)

 Okienko wagi powiększyłem. Taką lekkością można się cieszyć :)

Jakość wykonania


Obejrzałem sobie wykonanie. Potwierdza się staranność prowadzenia szwów, trafny dobór elementów i ich wizualna wysoka jakość. Absolutnie nie widać przysłowiowej do niedawna chińskiej tandety.
Gdyby któraś uznana firma przywaliłaby tu swoje logo, zapewne większość łyknęłaby to jak młody pelikan ;-) Ale logo Naturehike już w zasadzie dołączyło do tych znanych, choć może nie każdy się zgodzi. No bo na przykład Naturehike punktów do lansu jeszcze nie dodaje... ;-)

Trafił mi się kolor identyczny jak mojego spadochronu. Po pobudce będę szukał sterówek i lotniska... ;-)

Co ciekawe, w internecie w recenzjach pojawia się informacja, że główny zamek tropiku nie ma listwy przeciwdeszczowej. W moim egzemplarzu już taka się pojawiła - w kolorze czarnym. Zapewne na wyraźne żądania nabywców.

Aluminiowy zaczep stelaża głównego, taśma starannie obszyta i pętelka, - wszystko jak trzeba!
Plastikowy zatrzask stelaża będący zarazem podstawą rozpórki, budzi zaufanie. (Póki co :) )
Pętla do śledzia / szpilki z wszywką stabilizującą - trafiony patent i staranne wykonanie.
Zaczep rozpórki z taśmą i pętelką do napinania. No, - pętelka mogłaby być nieco większa...
Kołki do pętelek utrzymujących zwinięte drzwi mają pasek odblaskowy. Wieczorem przy czołówce znajdą się od razu.

Okienko wentylacji szczytowej. Można otworzyć bądź pozostawić zamknięte.
Stelaż wykonany starannie i pewnie mocowany. Pierwsze napinanie wymaga nieco siłowania się, ale z czasem materiał się lekko naciągnie. Choć trochę się zastanawiałem nad mocnym naprężaniem.
Opakowania


W komplecie dostajemy cały komplet opakowań. Woreczek na kompletny namiot, woreczek na stelaż i na śledzie. No a trok ułatwia spięcie zrolowanego namiotu przed włożeniem do pokrowca.
Także i mata ma swój pokrowiec. Z niektórych, a nawet wszystkich tych elementów można zrezygnować. Oczywiście w duchu doktryny ultralight :)

Ważyłem cały pakiet po wyjęciu z paczki, a później elementy składowe. No i suma mi nie wychodziła... Okazało się, że z namiotem otrzymałem jeszcze kawałek materiału z logo firmy outdoorzy.pl... No i znalazły się zaginione 33 gramy :) Ani to ręcznik, ani mata pod namiot... No dobra - dostałem rabat, to się oflaguję na Mount Evereście ;-)

Wymiary


Gabaryty dokładniej pomierzę po pierwszym rozłożeniu namiotu w terenie. W pokoju nie miałem na to miejsca.
Jednak wiedząc jak te parametry są istotne, zmierzyłem podłogę.

Długość podłogi - 205 cm

Szerokość podłogi - 90 cm


No, a teraz czas na pierwsze rozłożenie pałacyku w terenie :)


_


31 komentarzy:

 1. Yatzku,

  Rad jestem niezmiernie, że wziąłeś na tapetę ten model namiotu :) Jak zwykle zamieściłeś rzeczowe uwagi i spostrzeżenia – póki co same pozytywne i oby tak zostało :)
  Zastanawiam się tylko czy ten zielony kolor nie jest zbyt jaskrawy, czy granat nie byłby bardziej praktyczny?

  Nazwa Tagar pojawiająca się na jednym ze zdjęć to chyba nazwa modelu poprzedniego Tagi i on się trochę różnił w paru szczegółach m. in. chyba nie miał właśnie listwy przeciwdeszczowej w zamku tropiku.

  Z niecierpliwością czekam na dalsze wnioski z testu praktycznego.

  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grzegorzu,

   A już miałem pisać Ci maila, żebyś zajrzał na bloga...

   Zielony o tyle mi się komponuje, że w środku mam lepsze światło i takie - jak dla mnie - o bardziej przyjemnej barwie. Choć przyznam, że nad granatem trochę się kiwałem... Jednak mój Rigel kolorem mi odpowiadał, to pozostałem przy zieleni. Co prawda, mogłaby być nieco stonowana, trochę ciemniejsza. Ale jest OK.

   Tagar widnieje tylko na macie. Chińczycy mają swój alfabet i tłumaczenie na alfabet łaciński tak czasem im wychodzi. Jeszcze ciekawiej by było z Hebrajskim ;-) :)
   Niemniej nie wnikam. Natomiast bardzo mnie cieszy listwa przy zamku, bo na jej brak we wcześniejszej wersji, trochę kręciłem głową.
   Liczę też, że jeśli inni bądź ja będę miał jakieś przemyślenia i podzielę się z producentem, to jeśli uznają je za słuszne, może powstanie kolejna poprawiona wersja. Upgrade CloudUp-a tak nastraja.

   Może jeszcze przed Ukrainą się w nim kimnę. Wypadałoby wiedzieć co w tamtą dzicz zabieram... :)

   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Kiedy Yatzku można się spodziewać relacji z testów w boju tego namiotu?
   Niecierpliwość mnie zżera. Chciałoby się już zawołać "Yatzku, brać?" :)

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Cześć,

  Również czekam z niecierpliwością na testy terenowe. Sam rozmyślałem nad tym namiotem jednak spytam się czemu nie wybrałeś wersji dwuosobowej?
  Wg danych producenta za dodatkowy koszt 150 gramów zyskujemy aż 45cm szerokości w sypialni co przekłada się także na większą kubaturę w środku i większą powierzchnię siatek co może pozytywnie wpłynąć na wentylację. Oczywiście przy założeniu spania w nim w 1 osobę.
  Wywód czysto teoretyczny. Jednak jak napisałem sam myślę o tym namiocie.

  Pozdrawiam,
  Witek (Snajk) z www.1plecak.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piotrze,

   Dwuosobowych namiotów mam kilka, a jednoosobowy dotychczas tylko jeden. No i chciałem mieć w tym miejsce tylko dla siebie :)
   Ponadto bywam w lokalizacjach, gdzie miejsca pod namiot jak na lekarstwo. Rigel mieścił się wszędzie, Taga już potrzebuje więcej miejsca z uwagi na przedsionki. Ale nadal doceniam szczupłość potrzeb.

   No i konstrukcja - CloudUp ma ostrzejsze skosy, więc dwójka ma sens. Taga ma moskitierę ze znacznie mniejszym skosem i boczne przedsionki - powietrza jest tu sporo i niewielki - ale zawsze - lufcik u góry.

   No i jak widziałeś na zdjęciach - liczę każdy gram. Przesadnie, ale słodka lekkość, to jak balsam na moje odorowe serce ;-)

   Ja na szczęście bardzo mało się pocę. Jeśli nie śpię w mgle czy wręcz w chmurze, to nad ranem mam całkiem sucho - nawet w jednopowłokowcu.
   Tutaj zaś obiecuję sobie odporności na kondensację, co wyraziłem w tekście. Czy tak będzie - niebawem się przekonam.

   A jak jedynka się sprawdzi - może kogoś namówię na dwójkę... :)

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Hej!

   Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Ja również liczę każdy gram i powoli wymieniam ekwipunek na lżejszy. Jedynie osobiście przekonałem się, że czasami większa przestrzeń dobrze wpływa na psychikę podczas długich podróży.

   W każdym razie, czekam z niecierpliwością na testy terenowe i więcej zdjęć.

   Pozdrawiam,
   Piotr "Witek" :)

   Usuń
  3. Po moim Rigelu wszystko jest większe, przestronniejsze i nie przymusza tylko do leżenia.
   Rigel ma dużo zalet, ale na dłuższe kiblowanie czy choćby komfortowe przebranie się - nie nadaje się...

   Taga ma dwa przedsionki i jest to konstrukcja wystarczająco wysoka, by wszystko w pojedynkę w nim zrobić. Zobaczę też jak z gotowaniem.

   W połowie tygodnia większy opis ze zdjęciami z terenu powinien się pojawić.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Twój wpis przeczytałam przed samym otrzymaniem mojego zamówionego namiociku,trochę miałam stresa czy nie dostanę wersji z nieosłoniętym zamkiem.Wcześniej zamawiając nawet nie zwróciłam na to uwagi ale wszystko jest ok,testy za miesiąc chętnie podzielę się wtedy swoimi spostrzeżeniami.Nie do końca byłam pewna czy kupienie tego namiotu to dobra inwestycja,jak będzie wyglądać sprawa kondensacji ale jestem dobrej myśli po wstępnych oględzinach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Namiot nie jest idealny, ale ma sporo plusów. I zakładam, że te plusy mogą decydować o zakupie, przeważając minus, jakim jest problem z kondensacją. A tej wyeliminować się nie da, można jedynie ją zminimalizować. Jak to wychodzi w modelu Taga - niebawem się dowiemy.
   Listwa nad zamkiem bardzo się przydaje i oznacza rozwijanie i ulepszanie produktu. A to dobrze rokuje...

   Niech dobrze służy!
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Cześć! Jakbyś miał wybierać pomiędzy nowym Cloud Up 2 (wentylacja, dodatkowe odciągi tropiku) oraz Taga 2 (nieco większa wersja Taga 1) to co byś wybrał? Oba ważą praktycznie tyle samo i mają podobne wymiary... no może Taga 2 nieco bardziej pojemna (kształt). Pozdrawiam serdecznie, Kuba :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Więcej plusów widzę w modelu Taga. Jednak gdy rozmawiamy o kondensacji, nowy CloudUp radzi sobie tu o wiele lepiej. A już dwie osoby w Taga, to pewna i uciążliwa kondensacja.
  Zatem - dla dwóch osób - Cloud Up, dla jednej - Taga.
  Ja sobie radzę z kondensacją, szybko rozkładam jednopowłokowca i w deszczu mi nie moknie przy rozbijaniu, więc na 80% zastosowań - lekka Taga 🙂
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za szybką odpowiedź. Tak myślałem, że Taga u Ciebie wygrywa bo jest szybki i lekki ;) W sumie to nie śpieszy mi się z zakupem, ale ciężko się zdecydować z uwagi na podobne gabaryty (taga2) i cenę. Ja szukam lekkiego systemu do spania na wypady rowerowe co zapewni nieco komfortu. Wiadomo, że rower dźwignie o wiele więcej niż plecak, ale im bardziej kompaktowo tym lepie. Nie szukam jednak skrajnych rozwiązań w stylu miniaturowy tarptent co wygląda jak trumna ;) Ostatnio jechałem z namiotem Husky 2os. o wadze 2.7 kg i było czuć ten ciężar na kierownicy. Problemem jest też to, że mój materac też sporo waży. Śpiwór syntetyczny, ale ujdzie. Ogólnie zastanawiam się z czego najłatwiej zrzucić te kilogramy. Czy jest to namiot czy może też materac i śpiwór itd? Jak sądzisz?

   Wracając do Taga2 vs CloudUp2 to ja to widzę tak: Taga ma ten plus, że się szybciej rozłoży w tym również w czasie deszczu i będzie sucho. Do tego ma bardziej pionowe ścianki oraz wejście boczne (wygodniejsze). Minusy są oczywiste - brak 2 powłok osobno co sprawia, że nie można używać niezależnie. CloudUp2 nowy z drugiej strony to chyba fajna opcja bo w końcu jest wolnostojący z uwagi na nowy pałąk (niby - tak głosi producent) oraz można go użyć jako samej moskitiery z dodatkiem np. lekkiego tarpa 3x3. Przyznam, że mam bardzo małe pojęcie nt. biwakowania i sprzętu do tego. Dużo ostatnio jednak czytam, ale nie biorę wszystkiego na 100% bo zdania są różne. Jeden chwali tarpa, drugi hamak, trzeci bivybag, a reszta tylko namiot nawet jeśli najcięższy. Czy u Ciebie na blogu też gdzieś można poczytać takie rozprawki? Dzięki za masę informacji i super rzetelne recenzje. Dużo można z tego wyciągnąć nawet jak się jest zupełnym amatorem.

   Życzę wielu przygód (przyjemnych) na szlaku.
   P.S. (Pytanie). Czy wyrzucając stelaż z pakunku namiotu, będę go w stanie zwinąć w pakunek o innych wymiarach niż jego oryginalny worek? Wymiary 40-45cm x 10-13 cm mi nie pasują zupełnie. Najchetniej wrzuciłbym to w DryBaga o wymiarach 35x20cm, a stelaż woził np pod ramą roweru w innej torbie.

   Kuba

   Usuń
  2. Kuba,
   Dylematy biwakowe będą zawsze. Ja eliminuję rozwiązania których nie akceptuję, jak choćby hamak. Ograniczam też zastosowanie bivi-baga. Zostaję przy namiocie, ale w tym sezonie używałem trzech lub czterech różnych modeli, za każdym razem dobierając je według potrzeb.
   Niemniej jednak moje przywiązanie do idei Light&Fast tudzież Ultralight sprawia, że poszukuję rozwiązań lekkich, o ile ich niewątpliwe wady są dla mnie do zaakceptowania. Dlatego też Taga 1 wpisuje się w moje wymagania. Można w nim sypiać przy otwartym tropiku i zamkniętej moskitierze, więc jakaś namiastka użycia jedynie sypialni jest. Dla mnie do zaakceptowania. Na kondensację mam kawałek szmatki, przecieram wewnątrz i da się żyć. Jestem niski, więc wymiary wewnętrzne są do zaakceptowania.
   Natomiast nie widzę Taga 2 dla dwóch osób. Tu już kondensacja będzie spora i pewnie zbyt irytująca. Niewiele większy gabaryt, a emisja i generowanie wilgoci znacznie większe. Zatem dla dwóch osób - namiot dwupowłokowy.

   O różnicach i wynikających z tego wadach i zaletach pomiędzy namiotem, tarpem, hamakiem, bivi-bagiem i ich wariacjami jeszcze nie pisałem. Ale skoro jest zapotrzebowanie, włączam taką rozprawkę do planu edytorskiego.

   W zasadzie każdy namiot można spakować w mniejszy pakunek niż to wynika z długości złożonego stelaża. Często tak robię i na ostatnim wypadzie na pustynię Negev też tak miałem. Opis w toku.

   Oszczędność wagi to składowa wszystkich elementów - potrzebnych, które można odchudzić i niepotrzebnych, które można zostawić w domu. Moje listy sprzętowe mają między innymi spełniać taką rolę. Przejrzyj i porównaj ze swoim wyposażeniem. Wyznacz sobie poszczególne cele wymiany elementów wyposażenia i kolejno je realizuj. U mnie trwało to lata i teraz dobrze wygląda, ale dysponując otwartym budżetem, można do tego dojść znacznie szybciej. Oczywiście posiadając przy tym stosowną wiedzę.
   Mój śpiwór - Malachowski UL300II (pracujemy nad trzecią generacją) jest elementem docelowym i już nie mam go na co wymienić w swojej klasie termicznej.
   Plecak - Exos 38 - też bliski ideałowi wagowo, pojemnościowo i komfortowo. Na pustyni z jedzeniem na cały etap i sporym zapasem wody ważył około 17 kg, nadal zapewniając komfort noszenia przez cały dzień, choć była to już granica komfortu.
   Namioty - do wyboru, maty - do wyboru. Kuchnia - ultralekka, ubrania - lekkie i kompaktowe. Kosmetyczka, apteczka, światło i elektronika - zminimalizowane. Jedynie aparat fotograficzny przerażająco ciężki w porównaniu do wagi reszty.
   Mając czas, wyczytasz to w poszczególnych opisach na moim blogu. Teraz idzie zima, więc będzie więcej czasu na refleksje, to może je tu zamieszczę w formie mojego subiektywnego poradnika.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Długość podłogi podawałeś 205cm więc spokojnie powinien wejść materac 195cm. Pytanie czy osoba o wzroście 188cm da radę spać nie dotykając siatki, leżąc w pozycji wyprostowanej na plecach ? Chodzi o to, czy siatka przy podłodze jest w miarę pionowa, czy od razu ma skosy zmniejszające długość. Szukam pierwszego namiotu dla siebie i rozważam Taga 1 lub 2 (z racji wagi skłaniam się do 1-ki) oraz Cloud Up 1 lub 2.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jeszcze prośba o podanie wymiaru pokrowca. Na Ali jest 440x100mm dla 1 i 2-ki ale chyba powinny być różne rozmiary pokrowca.

   Usuń
  2. Pokrowiec ma wymiary na luźno - 430x150mm. Można skrócić do 410mm, bo to wynika z długości sekcji stelaża, natomiast nie zwijałem pokrowca ciasno i nie wiem czy uda się uzyskać 100mm, ale pewnie tak. Zwłaszcza pod trokami i bez ślepej podłogi.
   To mierzyłem przed chwilą dla Taga 1.

   Usuń
  3. Dzięki za info. A czy nie będzie problemu ze zmieszczeniem się do środka - materac 195cm (Forclaz 700XL z Deca) i na nim ja 188cm ?

   Usuń
  4. Podłoga namiotu ma zmierzone 205cm. Ale zaraz od podłogi zaczynają się skosy, w tym namiocie dość umiarkowane, ale jednak. Po obejrzeniu zdjęć z wpisu omawiającego namiot - https://ginvilla.blogspot.com/2018/06/namioty-naturehike-taga-1-czesc-2-w.html można zobaczyć, że w nogach za standardowej długości matą ThermaRest ProLite o długości 183cm, jest jeszcze miejsce na plecak, który stoi pomiędzy końcem maty a tylną ścianką.

   Zakładam więc, że mata "Long" o długości 196cm powinna wejść na styk. Obstawiam, że projektanci dostosowali długość podłogi właśnie do maty długiej.

   Jednak i śpiwór będzie dotykał materiału w nogach i kaptur podobnie za głową, co przy kondensacji może dać mało pożądane efekty. Szczęśliwie, za nogami i za głową jest wentylacja, dzięki czemu kontakt śpiwora z tymi elementami będzie mniej narażony na zamoczenie, ale tak czy inaczej, trzeba mieć to na uwadze.

   Przestudiuj uważnie wpis linkowany powyżej, jest tam sporo zdjęć. Na Ćwilinie miałem materacyk NeoAir Xlite o długości 168cm.

   Pozdrawiam.

   Usuń
  5. Przeglądam zdjęcia i filmy na YT jednak trudno oszacować jakiego wzrostu są osoby prezentujące :) Ja jestem dość długi i sprzęt też musi być dopasowany rozmiarowo. O ile mata powinna się zmieścić z małym luzem, o tyle obawiam się właśnie o śpiwór. Skoro są jednak małe skosy to gwarantowane, że dotknie ścianek.

   Namiot jest bardzo fajny ale nie wiem czy nie lepszym wyborem byłby CloudUp 1 lub 2 w nowej wersji. Sam pisałeś, że w nim kondensacja będzie znacznie mniej uciążliwa.
   Ale z drugiej strony planuję wycieczki rowerowe w większości 2-3 dniowe i nie wiem czy ew. zawilgocenie będzie aż tak uciążliwe. Poza tym niektóre śpiwory też niby mają zewnętrzne tkaniny odporne na wilgoć.

   Taga 1 mała po spakowaniu, lekka, błyskawiczna do rozłożenia i idealna do bikepackingu. Taga 2 ciut większa i cięższa ale za to przestronniejsza. Z kolei Cloud'y 2-powłokowe czyli lepsze ale cięższe i mniejsza kubatura. No i sam nie wiem co wybrać :)

   Usuń
  6. Wybacz Krzyśku, ale pozostawię Cię z Twoimi dylematami bez podejmowania za Ciebie decyzji. Wiesz już tyle, że ową decyzję podejmiesz świadomie.
   Kondensacja to nie wyrok śmierci ani nieuleczalna choroba, więc można z nią żyć. Ja mam zwykle moją nieśmiertelną chustę w czaszki, którą zbieram wilgoć i już się nie boję kropelek wody.

   Jednak szybkość, lekkość i kompaktowość Taga 1 wygrywa u mnie w warunkach gdy nie spodziewam się 100% wilgotności otoczenia.
   CloudUp 2 jest komfortową jedynką, bo ze swoimi skosami bocznymi (gdzie w Taga są pionowe niemal siatki), dla dwóch osób nadaje się tylko do spania. A już jakiekolwiek bytowanie, przebieranie, pakowanie czy gotowanie we dwójkę, prowadzi do niechybnego outdoorowego rozwodu.
   Natomiast co do długości dyplomatycznie się nie wypowiadam, bo mam komfort być niski :)))

   Mam przemyślenia co do idealnego namiotu DLA MNIE, ale zaznaczam - dla mnie. W skrócie - dwupowłokowiec połączony rozdzielnie, z zewnętrznym stelażem i opcjonalnie dopinaną mocną podłogą. Wtedy mam i jednopowłokowca ultralekkiego i dwupowłokowca na deszcze i wytrzymałość na szorstkie i ostre podłoże. Ale i tak pewnie miałby swoje wady, tracąc przymiot ideału... ;-)

   Powodzenia w wyborze!

   Usuń
 7. Oczywiście sam muszę podjąć decyzję, mam tego świadomość :) W każdym razie wiedza trochę większa.
  I raz jeszcze wielki dzięki za pomoc i sorki za zawracanie gitary.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem powodzenia i trafnej decyzji życzę.
   I cokolwiek to będzie, niech da Ci komfort i przyjemność biwakowania :)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 8. No i zamówiony, wybór to Taga 2. Chyba głównie z racji wzrostu, w 1-ce może być trochę ciasnawo. Mam nadzieję, że różnicę w wadze i gabarycie po spakowaniu wynagrodzi większy komfort wewnątrz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i bardzo dobry wybór, - gratuluję!
   Ja mam jedynkę, bo po pierwsze - minimalizm, po drugie - jestem w nim sam :)
   Mam też namioty dwuosobowe, więc opcja dla dwojga jest.

   Taga 2 jest dobra jako spora przestrzeń dla jednej osoby. Bo o ile druga osoba też się zmieści, to już wentylacja dla dwojga może być niewystarczająca.

   Jak trafię na namiot idealny, to z pewnością będzie o nim głośno tu na blogu :)

   Zadowolenia w terenie i niech Ci służy!

   Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Namiot dotarł ale niestety nie zamówiona Taga 2 tylko Tagar 2. Nie wiem czy się tym przejmować. Tagar miał zamek kryty materiałem, a Taga jest bez tej osłony, zgadza się ?
  Napisałem do Chińczyka, że coś nie tak i zobaczymy jaka będzie reakcja.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dodam, że u mnie wzdłuż zamka jest materiał z mocowaniem na rzepy. Czy to lepsza, czy gorsza wersja bo już sam nie wiem ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzyśku,
   Co do "Tagar", to już pisałem w odpowiedziach na pierwsze komentarze. Chińczycy piszą po chińsku, a później te swoje znaczki tłumaczą i raz im wychodzi Taga, a raz Tagar. Na namiocie inaczej, na dodatkowej podłodze inaczej.

   Co do listwy osłaniającej zamek, to napisałeś tak, że sam nie wiem co masz... Mój Taga ma zewnętrzną listwę z rzepami zabezpieczającymi przed powiewaniem. Z zewnątrz więc zamka nie widać. I z tego co napisałeś w drugim komentarzu, to Twój namiot właśnie tak ma.
   Pierwsze wersje nie miały tej patki, ale szybko się pojawiła w kolejnych egzemplarzach.
   Mniemam, że masz tą późniejszą, lepszą wersję.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 11. Czytałem komentarze, szukałem w necie ale faktycznie namieszane z tymi nazwami. Raz Taga, raz Tagar, a na foto/filmach to samo.
  Mój ma zamek osłonięty na całej długości właśnie taką patką materiału, mocowaną na rzepach. Dostałem info od Chińczyka, że to nowa wersja. Więc Tagar to pewnie nowa wersja, a Taga stara.
  A sam namiocik fajny. Na razie rozłożony testowo w pokoju ale widać, że miejsca raczej nie zabraknie dla jednej osoby. Na długość też powinien być OK, choć pewnie na styk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taga i Tagar to to samo, jedynie inaczej tłumaczone z chińskiego. Nie zaznaczają za to I czy II generacji z drobnymi zmianami, podobnie jak w przypadku CloudUp zmiana stelaża na samonośny nie jest jednoznacznie oznakowana jako II generacja czy inaczej.

   Masz dobry namiot, dobrze wykonany. Co do rozmiarów to niestety - chińczycy kroją na swoje rozmiary ;-)
   Jeśli będziesz dbał i wybaczał specyfikę jednopowłokowca, będziesz zadowolony - czego życzę :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Krzyśku, daj znać proszę jak wrażenia związane z użytkowaniem Tagi 2. Interesuje mnie przede wszystkim to jak się mieścisz na długość (jestem podobnego wzrostu) i na ile występuje problem z dotykaniem śpiworem (prawdopodobnie) mokrych ścianek namiotu.

   Usuń
 12. Krzyśku, daj znać proszę jak wrażenia związane z użytkowaniem Tagi 2. Interesuje mnie przede wszystkim to jak się mieścisz na długość (jestem podobnego wzrostu) i na ile występuje problem z dotykaniem śpiworem (prawdopodobnie) mokrych ścianek namiotu.

  OdpowiedzUsuń